Lekcja historii – kapral Stanisław Serafin

Opublikowano 20 listopada 2022, 08:45

W dniu 18 listopada uczniowie klas 3, 4 5 i 7 wybrali się do Dworku Błotnickich w Dzikowcu, gdzie przywitał nas pan Stanisław Kubiś. Przedstawił nam on historię kaprala Stanisława Serafina – pochodzącego z Dzikowca żołnierza batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Orany”.

Oglądnęliśmy film pt. „W obronie granicy” oraz zapoznaliśmy się z wystawą pn. „W obronie granicy – upamiętnienie kaprala Stanisława Serafina”.

Dowiedzieliśmy się, że Stanisław Serafin urodził się w rodzinie Józefa i Wiktorii i wychowywał się w Dzikowcu. Pełnił służbę w batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza „Orany”. Nocą z 10 na 11 marca 1938 r. patrolował granicę litewską na rzece Mereczanka w pobliżu wsi Wiersze Radówka. Kiedy dostrzegł dwóch ludzi próbujących przekroczyć granicę, ruszył za nimi w pościg i przypadkowo wbiegł na terytorium litewskie, strzelając do litewskiego policjanta. Ten w odpowiedzi ranił Serafina. Stanisław został wstępnie opatrzony przez Litwinów. Mimo to wykrwawił się, zanim dotarł na miejsce litewski lekarz. Stało się tak, ponieważ Litwini nie zgodzili się na wejście na ich terytorium polskiego lekarza. Został on pochowany 14 marca we wsi Marcinkańce (powiat grodzieński). Na stopień kaprala został awansowany pośmiertnie. Śmierć Serafina stała się dla polskiego rządu pretekstem do postawienia Litwie ultimatum z 17 marca. Zażądano w nim ustanowienia stosunków dyplomatycznych.

Odwiedziliśmy również pomnik ku pamięci kaprala Stanisława Serafina, gdzie zapaliliśmy symboliczne światełko pamięci dla obrońcy naszej ojczyzny.

Dziękujemy panu Stanisławowi Kubisiowi za wspaniałą lekcję historii oraz Wójtowi Gminy Dzikowiec za udostępnienie nam autobusu gminnego.