Z przyjemnością wracamy do PCN „Łukasiewicz”

Opublikowano 3 listopada 2023, 06:58

W dniu 3.11.2023 uczniowie z klas III-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach z biologii, chemii oraz FABLAB w pracowniach Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem przygotowanych zajęć, które z zapałem wykonywali.

Pierwsza grupa uczestniczyła udała się do pracowni biologicznej gdzie brała udział w warsztatach pt. ”Zakodowani w 4 literach” dowiedzieli się czy to możliwe że: przepis na wszystkie organizmy żywe składa się tylko z czterech liter. Czy posiadanie tylko jednego włosa pozwala sklonować jego właściciela? Jak w prosty sposób wyizolować DNA oraz dlaczego jest ono tak cenne w rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych?

Druga grupa na warsztatach chemicznych zgłębiała „PROTEINOWĄ MOC”. Tym razem w pracowni chemii to właśnie proteiny poznali od podszewki. Przeprowadzili szereg barwnych i ciekawych doświadczeń. Przeanalizowali potencjalne źródła białka, wykonali reakcje charakterystyczne dla tych związków, a także sprawdzili jak działają enzymy i co wpływa na wydajność procesów z ich udziałem.

Trzecia grupa wybrała się na warsztaty FABLAB pt. „Laserowa Sztuka – ozdoby i dekoracje ze sklejki” tworzyli dzieła sztuki za pomocą nowoczesnych urządzeń jak drukarki 3D, lasery i frezarki.

Dziękujemy Władzom Gminy Dzikowiec za sfinansowanie biletów wstępu na warsztaty.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/gminadzik/domains/spkopcie.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/gminadzik/domains/spkopcie.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/gminadzik...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/gminadzik/domains/spkopcie.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34